Jawa Jižní Amerikou ve stopách Čechů

Co zahrnují přípravy?

Cestovní pojištění, příprava motorky, sehnání peněz, výběr banky, očkování….

Občas mám pocit, že nevím kde mi hlava stojí. Ráno do práce, v práci spousta telefonátů, po práci lítat po schůzkách se sponzory, očkování a další den znova. Je toho zkrátka hodně. Do odjezdu nám zbývají tři měsíce a já mám pocit, že to nestihneme. Když už se zdá, že must have list je splnění, objeví se něco nového. Tak například:

  • letenky
  • cestovní pojištění
  • generálka motorky
  • očkování
  • ideálně bezpoplatkový účet a výběry z bankomatů
  • média
  • vybavení
  • přeprava motorky
  • a peníze jsou vždy na prvním místě

Odjíždíme na deset měsíců a to není zrovna krátká doba. Co se týče peněz, tak máme hrubou představu okolo 200 – 250 000,- Kč. Ale zná te to, čert nikdy nespí.

Očkování je dobré začít řešit dost dopředu, protože do Jižní Ameriky potřebujete docela dost vakcín (žloutenka, tyfus, vzteklina, žlutá zimnice…) a není dobré si to dávat rychlo očkování. Některé vakcíny máte například na třikrát a rozestupy jsou týden až čtrnáct dnů. Nesmíte být nikdy před tím minimálně týden nemocní a tak.

Očkování Jižní Amerika

Příprava motorky zabere také spoustu času a peněz. Naše Jawa 350/640 šla do šroubku. Když už jsme ji složili a šli ji projet, tak jsme zjistili, že ta kliková hřídel není v tak dobrém stavu jak se zdálo a mohli jsme začít znovu. Tentokrát jsme si na to už najali odborníka. Ale to Vám vezme také minimálně měsíc. Dalších pár dnů je potřeba ten motor zajet.

Oprava Jawa 350

Kapitolou sama pro sebe je přeprava motorky. Sehnat přepravní společnost, která z Vás nesedře i kůži, je schopná to přepravit a je sní rozumná řeč je docela oříšek. My jsme zvolili přepravu po moři se spolčeností Orangeblue. Představa, že přijedete s motorkou do přístavu a za měsíc si jí vyzvednete je trochu mylná. Musíte mít krabici, která je buď z tepelně ošetřeného dřeva nebo z kovu. Dřevo je drahé a krabici v kuse jsme nesehnali. Ke slovu přišel náš hodný kamarád se svářečkou, který posvářel peckovou klícku. Já na ní zlomil a utavil pár vrtáku a ještě není hotová. Jelikož šetříme kde se dá, tak momentálně sháníme plechy za odvoz. Co myslíte podaří se? Potom je potřeba mít karnet, za který necháte zálohu 25 000,- Kč a musíte to vyřídit alespoň měsíc před naloděním, aby nebyli problémy v místě doručení. Takto o nás prý bude jejich agent vědět, takže snad dostaneme motorku do pár dnů z přístavu. No uvidíme.

Klec na přepravu motorky

Další kapitolou je sehnání peněz. Ačkoliv celý rok šetříme, utrácíme co nejméně, tak nám to na celou cestu nestačí. Proto jsme spustili několik kampaní. Zkoušeli jsme oslovit firmy, připravili crowdfundingovou kampaň a oslovili známé. Spoustu peněz nám ušetřil i věcný sponzoring: Moto oblečení, IT vybavení, cestovní pojištění atd… I toto nám zabralo spoustu času. Sehnání sponzorů pro nás byla otázka zhruba dvou měsíců intenzivnější práce. Nelze si představovat, že napíšete jeden e-mail a hned máte sponzora. Jen pro sehnání moto oblečení to bylo 6 firem.

Cestovní pojištění máme zajištěné u pojišťovny Ergo . Cena cestovního pojištění na 10 měsíců pro dva lidi je okolo 26 000,- Kč. K tomu se, ale postupně dostaneme v dalších článcích čistě o sponzorech a jak jsme sponzory sehnali. Nicméně cestovní pojištění za výše uvedenou cenu je se skvělým krytím. Výhodou je, že pokud jedeme na tak dlouhou dobu, tak nemusíme platit zdravotní pojištění v České republice.

Cestovní pojištění

Jako důležitou věc vidím také správný výběr banky. Je potřeba si uvědomit, že ne všude berou Visa nebo Maestro karty. Je dobré mít kreditní i debitní kartu a určitě bych se díval i po tom, zda a kolik bude platit za výběr z bankomatu. Jestli máte okamžitý přístup k penězům přes Smart banking a další vychytávky.

A tou nejdůležitější věcí je příprava informativní. Týna už měsíc leží v internetu, aby našla co nejvíce praktických informací o daných zemích. Vy to máte trochu jednodušší, protože až se příští srpen vrátíme, tak vám naše skvělé desky s informacemi třeba poskytneme 🙂 Nicméně, co byste měli hledat? Určitě bych doporučil jejich zvyklosti, informace o kultuře, náboženství, co se nedoporučuje dělat, kde a za kolik nakupovat, kde a za kolik spát, jaké tam je počasí. Já osobně trávil čtrnáct dní tím, abych si udělal přehlednou tabulku o období dešťů v jednotlivých zemích. Dopravní předpisy, základní slovníček, úkony na hranicích, jaké dokumenty jsou potřeba, kriminalita, stravovaní a spoustu dalšího.

Mapa Argentiny, Chile, Peru, Bolívie, Ekvádoru

Jednoduše řečeno, čím více času si na přípravy dáte, tím lépe. Na druhou stranu máte více času na pochybování, zda jste stihli všechno.